Szinkronizációs algoritmus
A cella-szinkronizáció csak akkor lehetséges, ha az
átviteli rendszer is szinkron állapotban van.

Első lépés a Hunt
(keresési) állapot. Egy öt oktett hosszú ablakban keressük bitenként
azt az oktettet, melynek a megelőző négy oktettre számolt HEC kódja megegyezik
az ötödik oktettben található bitmintával. Ha talál ilyen ablakot, következik
a Presynch (előszinkronizált ) állapot. Most már az
ablak 53 oktettes csúszással kerül vizsgálat alá. Ha delta kereten keresztül
szinkron állapot regisztrálható, következhet a Synch
állapot, ellenkező esetben az algoritmus visszatér a kiinduló Hunt állapotba.
A szinkron állapot két alállapotot takar. Az egyik a javító (correction)
a másik a detektáló (detection) állapot. Előszinkronizált
állapotból a TC a javító állapotba kerül. Ebben az állapotban kihasználja az
alkalmazott HEC kód hibajavító képességét. Hibás esetben átkerül detektáló állapotba,
ahol a HEC hibajavító képességét nem használja ki és az egy bithibás fejrészű
cellákat is eldobja. Ha a detektálási állapotban (alfa-1) darab hibás fejrészű
cellát talál a TC a cellaszinkron elvesztését detektálja és visszakerül keresési
állapotba.
A fent említett két paraméter értékei
a következők:
-
a delta értéke SDH esetén 6,
-
cellalapú átvitel esetén 8;
-
az alfa értéke mindkét átviteli
mód esetén 7.
A fenti algoritmusból következik, hogy
a cellafolyamnak folytonosnak kell lennie, hiszen, ha ez a feltétel nem teljesül,
akkor az algoritmust nem fogjuk tudni használni a fenti leírás szerint. ATM-ben
a cellafolytonosságot a jelfolyamba üres cellák beszúrásával lehet biztosítani.
Erre jelenleg két megoldás létezik. Az egyik lehetőség, hogy az üres cellákat
az ATM réteg szúrja be a jelfolyamba (ezek lesznek az unassigned
= jelöletlen cellák) az ATM-Forum javaslata alapján. A másik lehetőség,
hogy a fizikai réteg szúr be üres cellákat a jelfolyamba (idle
= tétlen cellák) az ITU-T ajánlása alapján. Természetesen, amelyik réteg
beszúrta az adott üres cellát az fogja eltávolítani a jelfolyamból. A fizikai
réteg által beszúrt üres cellák használhatóak ténylegesen a vonalon átvitt cellafolyam
folytonosságának biztosítására, de előfordulhat, hogy ezt a problémát az ATM
rétegben beszúrt üres cellák is meg tudják oldani. Az üres cellák mindig csak
egy-egy berendezés között találhatóak meg, ha szükséges a kimeneti oldalon újabb
üres cella generálása szükséges.