Vízhatású területek vizsgálata térinformatikai módszerekkel a Bodrogköz magyarországi részén
Dátum
2009-10-22T07:15:18Z
Szerzők
Folyóirat címe
Folyóirat ISSN
Kötet címe (évfolyam száma)
Kiadó
Absztrakt
A tájtörténeti felszínborítás analóg térképi, adataiból származtatott digitális adatbázisok számos újszerű vizsgálatra adhatnak lehetőséget, ha azokat összekapcsoljuk a mai, modern világ adatnyerési eljárásai során nyert adatokkal. A ma lezajló természeti jelenségeket úgy lehet a legjobban megérteni, megismerni, ha tudjuk azok régmúltban gyökerező okait. A Bodrogköz, mint önálló, jól lehatárolható tájegység az elmúlt évtizedek során sokszor szenvedett a talaj-, az ár- és a belvíz negatív hatásaitól. Diplomadolgozatom általános célkitűzése, a bodrogközi vízhatású területek változásának, térbeli elhelyezkedésnek vizsgálata, elemzése a 18. századtól napjainkig. A dolgozat konkrét célkitűzései:
- az I., II., III. Katonai térképezés és az MH Újfelmérési térképekből, valamint a CLC 50 adatbázisból nyert vizek, vízhatású terület-adatok értékelése, elemzése, szemléltetése,
- a Bodrogköz mikro-vízgyűjtő területeinek, mélyártéri szintjének lehatárolása digitális domborzatmodell (DTM) segítségével ezen területek vizsgálata, szemléltetése
- összehasonlító elemzés végzése az előző vizsgálatokból kapott és egy ár- és belvizes időpontban készült (1999. 03. 28.) Landsat űrfelvételből osztályozással származtatott vízhatású terület-adatokkal.
Leírás
Kulcsszavak
vízgazdálkodás, vízhatású terület, Bodrogköz, Landsat, belvíz