Hallgatói dolgozatok (Földtudományi Intézet)
Állandó link (URI) ehhez a gyűjteményhez
A DE Természettudományi és Technológiai Kar Tanácsának 2009. november 25.-i határozata alapján a jövőben elektronikus formában is elhelyezésre kerülnek a szakdolgozatok a Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár által működtetett egyetemi archívumban, a DEAba. A szakdolgozatok az archívumból kizárólag a Debreceni Egyetem IP-címeiről hozzáférhetőek, azokat nem lehet kinyomtatni, és azokból szövegrészeket nem lehet kiemelni.
Böngészés
Hallgatói dolgozatok (Földtudományi Intézet) Cím szerinti böngészés
Megjelenítve 1 - 20 (Összesen 292)
Találat egy oldalon
Rendezési lehetőségek
- TételKorlátozottan hozzáférhetőA 2001. évi tiszai árvíz hidrológiai jellemzői és árvízvédelmi következményeiBartha, Alexandra; Tóth, Csaba; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Földtudományi IntézetDolgozatomat a 2001. évi tiszai árvíz hidrológiájáról és annak árvízvédelmi következményeiről írtam. Az árvízvédelem mindig fontos szerepet játszott az emberiség történelmében, hiszen a szeszélyes folyó hatalmas mérete és kiöntése folyamatos problémát jelentett. A Tisza szabályozása az 1840-es években kezdődött el gr. Széchenyi István és Vásárhelyi Pál közreműködésével. 2001.márciusában hatalmas árvíz sújtotta a Felső-Tisza-vidéket. Dolgozatom legfőbb célkitűzése az volt, hogy a számtalan tiszai káresemény közül ezt az egy árvízi eseménysorozatot részletesen bemutassam. A munkámban továbbá bemutattam az egyik érintett községet, egyben szülőfalumat, Tákost. A dolgozat végén a Vásárhelyi-terv továbbfejlesztése keretein belül megvalósult projekteket is ismertettem.
- TételKorlátozottan hozzáférhetőA hajdúsági tormatermesztés és -kereskedelem gazdaságföldrajzi vizsgálataHárshegyi, Hanna; Molnár , Ernő; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Földtudományi IntézetA szakdolgozatom a hajdúsági tormatermesztés és kereskedelem témájában íródott. Feltérképeztem az itteni tormatermesztők és a torma kereskedelmével foglalkozó cégek működését és egymáshoz való kapcsolatát. A torma, mint hungarikum földrajzi és gazdasági vonatkozásait, jellemzőit valamint a gasztroturizmusban betöltött szerepét. Vizsgáltam milyen technológiai újítások jelentek meg a tormatermesztés évtizedei alatt. Milyen területeken váltotta fel az élőerős munkafolyamatokat a technika. Kutatásom arra is rámutat milyen nehézségekkel küzdenek meg a szereplők a torma világában.
- TételKorlátozottan hozzáférhetőAdatok a kozárdi szarmata molluszka fauna ismeretéhezPuskás, Eszter; Dávid, Árpád; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Földtudományi IntézetA kozárdi feltárás négyes számú lumasellás rétegéből származó ősmaradványok taxonómiai leírása, tafonómiai és paleoökológiai leírása.
- TételKorlátozottan hozzáférhetőAz Aggteleki-karszt felszíni és felszín alatti vizeiVáczi, Gergő; Buday, Tamás; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Földtudományi IntézetA kutatás során az Aggteleki-karszt formakincseinek, vizeinek bemutatása, a felszíni és felszín alatti víz kapcsolatának elemzése történt meg. A 2014-es hidrológiai adatok közötti kapcsolatok vizsgálatával megerősítettem az ismert összefüggéseket. Terepi bejárás során bemértem a barlangok és forrásszájak helyzetét és hidrológiai megfigyeléseket tettem.
- TételKorlátozottan hozzáférhetőAkadálymentes turizmus MagyarországonKósa, Tünde; Molnárné Bodnár, Réka Kata; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Földtudományi IntézetSzakdolgozatom témája az akadálymentes turizmus Magyarországon, amely össztársadalmi szintén is fontos kérdéskör.
- TételKorlátozottan hozzáférhetőAntropogén felszínformálás vizsgálata a Beregszászi járás területénSzécsi, József; Tóth, Csaba Albert; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Földtudományi IntézetMunkámban a bányászat, a települések és a közlekedés felszínformáló hatásait vizsgáltam meg a Beregszászi járás területén, geoinformatikai módszerek segítségével. A Beregszászi perlitbányát és a meddőhányót légifelvételekből készített digitális domborzatmodellekkel vizsgáltam. A mezőgazdaság, közlekedés és települések felszínformáló hatásainak területi felmérését pedig a Kijevi Katonai Térképészeti Hivatal 2000-ben kiadott térképen számszerűsítettem. A munka első részében szakirodalmi áttekintést végeztem. Szakirodalmi áttekintésnek köszönhetően átfogó képet kaptam az antropogén geomorfológia rendszeréről és felszínformáló hatásainak sokszínűségéről, milyen jelentősége van az antropogén geomorfológiának. A módszertani részben részletesen bemutattam az általam használt hagyományos, és modern térinformatikai módszerekkel végzet felmérésem lépéseit. Az eredmények részben a szakirodalomban felépített rendszer szerint vizsgáltam meg a bányászat, a települések, a közlekedés és a mezőgazdaság felszínformáló hatásait a mintaterületemen, majd összehasonlítottam a kapott eredményeket az előző munkámban kapott eredményekkel.
- TételKorlátozottan hozzáférhetőAz Arlói-tó és környékének topográfiai felméréseTörök, Zoltán; Szabó, Gergely; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Földtudományi IntézetA dolgozatom az Arlói-tó és környékének topográfiai felméréséről szól. Kitérek a tó keletkezési körülményeire, a gps és a térinformatika hidrológiai használatára. Eredményeimben bemutatom a tó medertopográfiáját, a vízgyűjtő területének sajátosságait, valamint lefolyásvizsgálatát térinformatika szoftverek segítségével, háromdimenziós madártávlati képekkel kiegészítve.
- TételKorlátozottan hozzáférhetőAz atomenergia társadalmi megítélésének vizsgálata online kérdőíves felmérés alapjánMakovnyik, Zsófia; Szegedi, Sándor; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Földtudományi IntézetA dolgozatban betekintést nyerhetünk az atomenergiába, tágabb értelemben annak működésébe, felépítésébe, előnyeibe és hátrányaiba. Továbbá bemutatásra kerül a két atomkatasztrófa, Csernobil és Fukisuma. Végül, a kérdőív eredményeit elemzem több szempont alapján.
- TételKorlátozottan hozzáférhetőAz ausztrál erdőtűz terjedése, kialakulása és súlyosságának változásaCsercsa, Norbert; Szabó, Szilárd; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Földtudományi IntézetAz Ausztrál erdőtüzek kiváltó okainak vizsgálata, annak súlyosságának változása, illetve hogy mi várható a közeljövőben. A klimatikus okok feltárása, azok változásainak bemutatása.
- TételKorlátozottan hozzáférhetőAz autógyárak hatása a magyar felsőoktatási intézmények hallgatói létszámáraNagy, Ádám Károly; Teperics, Károly; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Földtudományi IntézetDiplomamunkámban a vidéki felsőoktatási intézmények hallgatói látszámának változását vizsgálom az autógyártáshoz kapcsolódó szakoknál.
- TételKorlátozottan hozzáférhetőAutóipari beruházások gazdasági hatásai Kecskeméten és térségébenKrutilla, János Attila; Molnár, Ernő; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Földtudományi IntézetMercedes megtelepedésének gazdasági hatásai Kecskeméten és annak térségében.
- TételKorlátozottan hozzáférhetőAz autópálya létesítés társadalmi és geomorfológiai hatásainak vizsgálata az M3-as autópálya Füzesabony-Polgár szakaszának példájánNagy, Richárd; Tóth, Csaba Albert; Pénzes, János; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Földtudományi IntézetA munka az autópálya csomópont elérési ideje és a települések társadalmi és gazdasági mutatói közötti kapcsolatot vizsgálja. Valamint az antropogén geomorfológia tárgykörébe tartozó autópálya építések következtében keletkező pozitív és negatív formákat jellemzi.
- TételKorlátozottan hozzáférhetőAutópályák, gyorsforgalmi és elkerülő utak fejlesztési hatásai a forgalomszámlálási adatok tükrében Északkelet-MAgyarországon 1998-2016 közöttPapp, Gergő; Kozma, Gábor; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Földtudományi IntézetKutatásom célja, hogy az autópályák, gyorsforgalmi és elkerülő utak fejlesztési hatásait megvizsgálja az elsőrendű és másodrendű főutakra vonatkozóan a forgalomszámlálási adatok tükrében 1998-2016 között.
- TételKorlátozottan hozzáférhetőAz Ózd városatlasz elkészítését megalapozó geoinformatikai munkafolyamatok bemutatásaImre, Péter; Túri, Zoltán Krisztián; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Földtudományi IntézetSzakdolgozatom témája Ózd történeti (kéziratos, kataszteri, katonai és polgári célú térképszelvények ) térképeinek a georeferálása a QGIS program segítségével. Szakdolgozatom alfejezetein keresztül bemutatom a felhasznált térképműveket, a georeferálás elméleti hátterét, ismertetem a mintaterületet, a georeferálás módszertanát.
- TételKorlátozottan hozzáférhetőAzbesztcement palatetők azonosítása több idősíkban légifotók alapján gépi tanulási módszerekkelMandrilla, Péter; Szabó, Szilárd; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Földtudományi IntézetDolgozatomban Nagyhegyes mintaterületén végzek különböző osztályozási algoritmusok segítségével analízist, arra vonatkozóan hogy az egyes módszerek milyen hatékonysággal képesek felismerni az azbeszt tetőket légifotókon.
- TételKorlátozottan hozzáférhetőÁltalános és középiskolai földrajzoktatást megalapozó tudás, adatfelvételek tükrébenAndrési, Zsanett; Teperics, Károly; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Földtudományi IntézetSzakdolgozatomban adatfelvételek segítségével a következőket vizsgáltam. A kerettantervek által meghatározott ismereteket, milyen mértékben képesek elsajátítani az általános iskolások és a gimnazisták. Valamint az iskolások mentális térképével kapcsolatos kutatást is végeztem Magyarországra és európai országokra vonatkozóan.
- TételKorlátozottan hozzáférhetőÁsvány- és kőzetgyűjtemények digitalizálása webes adatbázisokhozSóvári, Morad; Bertalanné Balázs, Boglárka; Rózsa, Péter; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Földtudományi IntézetAz ásvány-, kőzet- és fosszíliagyűjtemények digitalizációjának és térinformatikai webes adatbázisban való megjelenítésük lehetőségét vizsgáltam szakdolgozatomban. A tudományos gyűjtemények kiemelkedő szerepet töltenek be természeti és kultúrális örökségünk megőrzésében. Áttekintettem a hazai egyetemi és múzeumi ásványgyűjtemények online jelenlétét. Egy rövid nemzetközi kitekintésben olyan innovatív megoldásokat ismertettem, ahol a gyűjteményi adatbázisok nemcsak kereshetőek, hanem egyedi vizualizációs megoldásokkal kerülnek bemutatásra. A Debreceni Egyetem Ásvány- és Földtani Tanszékének demonstrációs célra használt ásványaiból kiválasztottam 55 példányt, amiről elkészítettem egy alapadatbázist (metaadatok). Egy költséghatékony makró-, tárgyfotózásra alkalmas összeállítással standard megvilágítási körülmények között készítettem el a nyers fotókat. A fotókat utómunka révén 360 fokos képpé, illetve fotogrammetriai program (Agisoft MetashapePro) segítségével modellé állítottam össze. Az elkészült adatbázist kétféle webes alkalmazással vizualizáltam. A Google MyMaps könnyen kezelhető, átlátható rendszer. Ugyanakkor használata korlátozott (feltölthető elemszámok, képek hozzáadása nem automatizálható). A QGIS kiegészítőjén keresztül, a QGIS2WEB révén alkalmas arra, hogy az elkészült projekt online feltölthető legyen. A rendszer megismerése hosszabb időt vesz igénybe és hátránya még, hogy közvetlenül egy kép megjelenítésére alkalmas példányonként. A tudományos gyűjtemények digitalizációjának, online hozzáférhető tételével elősegíthető új kutatási irányok, témák és együttműködések kialakítása. Mivel a gyűjtött anyagok egyik legfontosabb alapadata a lelőhely, előfordulási hely, így az ilyen webes adatbázisok térinformatikai megoldásokra való építése meghatározó többlet információt jelenthet.
- TételKorlátozottan hozzáférhetőA baktalórántházai járás roma lakosságának társadalomföldrajzi vizsgálataPolgári, Zsolt István; Pásztor, István Zoltán; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Földtudományi IntézetA dolgozatom témája a baktalórántházai járás roma lakosságának társadalomföldrajzi vizsgálata. Kutatásomban a népességre és az oktatásra fektettem a hangsúlyt. Szintén kiemelten foglalkozom az integrációval is az adott járásba. Empirikus kutatásom is ezekkel a kérdésekkel foglalkozik. Célom volt a romák helyzetének vizsgálata és az elmaradott térségek felzárkózási lehetőségeinek a felkutatása.
- TételKorlátozottan hozzáférhetőA Balaton menti települések népesedése és a korszerkezet, időskorúak arányának alakulásaTakács, Ágnes; Pénzes, János; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Földtudományi IntézetA dolgozat a Balaton menti települések népesedésével és a korszerkezet alakulásával foglalkozik, illetve a kapott adatok az országos átlaghoz is viszonyítva vannak. Az oda- és elvándorlások vizsgálata az általam kijelölt Balaton part menti településeken. Az időskorúak arányának alakulásának vizsgálata, illetve az országos átlaggal való összehasonlítására került sor a dolgozatban.
- TételKorlátozottan hozzáférhetőBalmazújváros közigazgatási területéhez tartozó víztestek változásának vizsgálata GIS módszerekkelCsákó, Ágnes; Szabó, Gergely; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Földtudományi IntézetBalmazújváros közigazgatási területéhez tartozó víztestek változásának vizsgálta különböző GIS módszerekkel. Az 1800-as évektől kezdve egészen napjainkig.