Hallgatói dolgozatok (Kémiai Intézet)

Állandó link (URI) ehhez a gyűjteményhez

A DE Természettudományi és Technológiai Kar Tanácsának 2009. november 25.-i határozata alapján a jövőben elektronikus formában is elhelyezésre kerülnek a szakdolgozatok a Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár által működtetett egyetemi archívumban, a DEAba. A szakdolgozatok az archívumból kizárólag a Debreceni Egyetem IP-címeiről hozzáférhetőek, azokat nem lehet kinyomtatni, és azokból szövegrészeket nem lehet kiemelni.

Böngészés

legfrissebb feltöltések

Megjelenítve 1 - 20 (Összesen 1162)
  • TételSzabadon hozzáférhető
    Kondenzált, királis dihidrofurán származékok előállítása és továbbalakításának vizsgálata
    Borozsnyai, Kristóf; Kurtán, Tibor; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Kémiai Intézet
    Munkám során kondenzált dihidrofurán alegységet tartalmazó vegyületeken hajtottam végre különféle módosításokat. A módosítások célja a származékok stabilitásának növelése az enoléter csoport eltávolításával. A tervezett módosítások között voltak nukleofil addíciós reakciók, reduktív hidrogénezés és hetero Diels-Alder reakció. A módosítások során egy eddig kevésbé ismert átrendeződési reakciót tapasztaltunk, amely során fontos spiro vegyületeket izoláltunk. Az enoléterkötést alkoholaddícióval sikerült módosítani, illetve egyes esetekben spiro vegyületek keletkezését figyeltük meg. A hidrogénezés során a származékokon lévő nitocsoport is redukálódott amino csoporttá, az így keletkezett vegyület rendkívül instabil, nem sikerült tisztán izolálni.
  • TételKorlátozottan hozzáférhető
    Fejlett módszerek növényi olajok, telítetlen zsírsavak és ezek alkil-észtereinek hidroxilezésére
    Csapó-Ilyés, Fruzsina; Lakatos, Csilla; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Kémiai Intézet
    Szakdolgozatom középpontjában a növényi olajok, telítetlen zsírsavak és ezek alkil-észtereinek hidroxilezése áll, különös hangsúlyt fektetve a korszerű és fejlett eljárások bemutatására.A dolgozat irodalmi feldolgozáson alapul, amely egy átfogó tudományos cikkre támaszkodva mutatja be a növényi eredetű alapanyagok kémiai módosításának lehetőségeit és ipari jelentőségét. A hidroxilálás révén olyan funkcionális csoportok vihetők be a molekulákba, amelyek új, értékes tulajdonságokat eredményeznek, például javuló reakcióképességet vagy alkalmazhatóságot a polimeriparban. A kutatás főként a poliolok előállítására irányul, amelyek fontos szerepet játszanak a bioalapú poliuretánok gyártásában. Külön figyelmet kapnak az epoxidálási és epoxigyűrű nyitási reakciók, melyek meghatározóak a megfelelő hidroxilcsoport tartalmú végtermékek előállításában. A munkám célja, hogy rávilágítson a megújuló nyersanyagokból előállított vegyipari termékek fenntarthatósági előnyeire, miközben bemutatja a hidroxilálás technológiai hátterét és kémiai összefüggéseit. A dolgozat hozzájárul a zöld kémia elveinek gyakorlati megvalósításához és a környezetbarát ipari alternatívák elterjedéséhez.
  • TételKorlátozottan hozzáférhető
    Referens készítmények karakterizálása - Reverse engineering
    Bátori, Barbara Beatrix; Zékány, András; Keserű, Márta; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Kémiai Intézet
    A Teva Gyógyszergyár Zrt.-ben végzett munkám során lézerdiffrakkció alapján működő szemcseméret-eloszlást vizsgáló készüléket használtam, nedves módszer szerint. A vizsgált vérnyomáscsökkentő termékek az Atacand 8 mg FCT, illetve a Candesartan-cilexetil/HCT STADA 8/12,5 mg Tablets referens termékek és a Teva saját gyártású Candesartan-cilexetil/HCTZ 8/12,5 mg sarzsai voltak. Az Atacand és az egyik Teva saját gyártású készítménnyel végzett bioekvivalencia-vizsgálat során túlhasznosulás volt tapasztalható, annak ellenére, hogy a kioldódásgörbék által azonos biohasznosulás volt várható. Ennek értelmében elkezdtük modellezni a tabletta szétesését és kioldódását. A mérések alapján következtetést vontuk le, hogy a sarzskiválasztás nem volt helyes a bioekvivalencia-vizsgálatra és nem elegendő csupán a hatóanyag-szennyezőtartalmat, illetve a kioldódás vizsgalatot figyelembe venni. Továbbá megállapítottuk, hogy az általunk vizsgált két referens készítményhez, biológiai hasznosulás szempontjából, melyik Teva által gyártott sarzs állhat a legközelebb, ezáltal feltételezve a későbbi bioekvivalencia-vizsgálaton való pozitív eredményt. .
  • TételSzabadon hozzáférhető
    Nitrit okozta intoxikáció műszeres igazolása az igazságügyi toxikológiai gyakorlatban
    Simó , Dóra Andrea; Sára-Klausz, Gabriella; Simon , Fruzsina; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Kémiai Intézet
    A szakdolgozat témáját a nátrium-nitrittel elkövetett öngyilkosságok hazai növekvő esetszáma indokolta. Toxikológiai Laboratóriumunk szükségesnek látta egy új módszer kidolgozását a nitrition kimutatására post mortem biológiai mátrixokból. Ehhez egy spektrofometriás megoldást választottunk, mely a Griess-Ilosvay reakción alapul. A mennyiségi meghatározás során addíciós kalibrációs módszert használtunk, hogy csökkentsük a biológiai mátrixból származó interferenciákat. A kidolgozott módszert olyan post mortem minták (elsősorban vér és vizelet) elemzésére alkalmaztuk, ahol felmerült a nitrit-intoxikáció. A nitrit mérgezés igazolásához elengedhetetlen a minták megfelelő tárolása (4-6 °C) és a mintavétel után rövid időn belül elvégzett vizsgálat (48 órán belül).
  • TételKorlátozottan hozzáférhető
    Szalán típusú vegyületek átmenetifémionokkal való kölcsönhatása
    Török, Dóra Viktória; Kállay, Csilla; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Kémiai Intézet
    Munkám során szulfonált szalán típusú vegyületek réz(II)-, nikkel(II)- és cink(II)ionokkal való komplexképzését, valamint a peptidek fémionkatalizált oxidációjával szembeni védőhatását tanulmányoztuk. Vizsgáltuk a szerkezet és a fémkomplexek stabilitása közötti összefüggést; hogy a donoratomok közötti híd növekvő mérete hogyan befolyásolja a fémionmegkötő-képességet és a peptidek fémionkatalizált oxidációjával szembeni védelmét. Vizsgálatainkhoz pH-potenciometriát, UV-Vis spektrofotometriát, ESR spektroszkópiát, illetve HPLC technikát alkalmaztunk.
  • TételKorlátozottan hozzáférhető
    Hőcserélők korróziója és annak hőátbocsátásra gyakorolt hatása a korrózióvédelemben
    Bacsó, Ákos László; Nyul, Dávid; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Kémiai Intézet
    Csőköteges hőcserélő vizsgálata esettanulmány alapján. A vizsgálat lényege, hogy meghatározzuk a hőátbocsátási tényező változását a kőolaj lerakódás függvényében. Hőcserélőtípusok és korróziófajták összegzése. A kőolajat hőcserélőbe vezetve a magasabb hőfokon meghatározása a kőolajat jellemző adatoknak, majd ebből következően a hőcserélő méretezése is megtörténik. A hőcserélő áramlási tulajdonságaiból és az azt jellemző dimenziómentes számokból jellemezhető a hőátbocsátási tényező. A vizsgálatom végén a hőcserélő felületének túltervezése és korróziócsökkentő inhibitor között tettem választást, melyiket éri meg jobban alkalmazni. A vizsgálat során megmutatkozik a hőcserélő ideális lerakódástól mentes állapota és a reális értékek kirajzolódása a hőátbocsátási tényezőben.
  • TételKorlátozottan hozzáférhető
    Egy ambidentát hidroxipiridinon származék szintézise és oldategyensúlyi vizsgálata [(η5Cp*)Rh(H2O)3]2+-kationnal
    Virágos, Tibor; Kovács, Nóra Ildikó; Buglyó, Péter; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Kémiai Intézet
    A Bioszervetlen Kémiai Kutatócsoportban új, potenciálisan antitumor hatású kétfémes komplexek szintézisére alkalmas ligandumok előállításával és fémion megkötő sajátságaik vizsgálatával foglalkoznak. A hidroxipiridinon tartalmú O,O donorú és N-heterociklus alapú N,N donorú molekulák szerkezetének változtatása befolyásolhatja a vizsgált Co(III)-tartalmú molekularészletekkel és organoródium vagy – ruténium ionokkal való kölcsönhatásuk erősségét is, ami akár eltérő biológiai tulajdonságokhoz is vezethet.
  • TételSzabadon hozzáférhető
    A mechanokémiai utak az 1,3,5-triaza-7- foszfaadamantán (PTA) és a trifenilfoszfin módosításaiban
    Bajusz, Tünde; Udvardy, Antal; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Kémiai Intézet
    A fenntartható fejlődés érdekében szükség van arra, hogy a vegyipari folyamatok alternatív oldószerekben menjenek végbe,több megújuló alapanyagokat használjunk,azaz figyelembe kell venni a zöld kémia 12 alapelvét.Szakdolgozatom irodalmi bevezetőjében rámutattam arra,hogy több folyadékfázisban végrehajtott reakciót, jobb kitermeléssel, és tisztább terméket tudunk előállítani, mechanokémiai körülmények között.Fontos megjegyezni azt is ,hogy a melléktermékek képződésének kiküszöbölése mellett,olyan vegyületek is előállíthatók,melyek hagyományos oldószeres körülmények között egyeltalán nem keletkeznek.
  • TételKorlátozottan hozzáférhető
    Nanoműanyagok koronájának szerkezeti hatásai
    Vass , Lajos Gábor; Hollóczki, Oldamur; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Kémiai Intézet
    Napjainkban egyre nagyobb hangsúlyt kap a nanoműanyagok jelenléte,biológiai hatásaik, valamint biomolekulák létrejövő komplex rendszereik. A szakdolgozat molekuladinamikai szimulációk segítségével modellezi koronás szerkezetben létrejövő kölcsönhatásaikat. Ennek során 3 műanyag (poliamid, polisztirol, illetve polipropilén) 2 lipiddel ( dipalmitoil-foszfatidil-kolinnal és koleszterinnel) kialakított rendszerek vizsgálatán keresztül vezet végig a dolgozat. A koronás szerkezetek változásai mellett példát láthatunk lipid-kettősrétegek kialakulására, valamint a lipidek polimerláncok közé való ékelődését is.
  • TételKorlátozottan hozzáférhető
    Generikus gyógyszerkészítmény analitikai vizsgálati módszerének validálása
    Diószegi , Dóra; Dr. Zékány, András; Aranyné Szilágyi, Erika; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Kémiai Intézet
    Munkám során egy generikus gyógyszer különböző hatáserősségű tablettáinak kioldódási vizsgálati módszerének elővalidálását végeztem el. A diplomadolgozatom célja annak bizonyítása, hogy az általam alkalmazott módszer megfelelően használható az adott generikus gyógyszerkészítmény kioldódás vizsgálatára. Ismertettem az online, UV-Vis fotometriás kioldódás vizsgálatokat, és a módszervalidálási folyamatokat. Az analitikai módszer validálása során a módszer teljesítményjellemzőit - specifikusságát, linearitását, torzítatlanságát, pontosságát, robusztusságát és az összehasonlító és a minta oldatok stabilitását - vizsgáltam.
  • TételKorlátozottan hozzáférhető
    Intelligens (pH-érzékeny) MRI kontrasztanyag-jelölt előállítása és koordinációs kémiai jellemzése
    Forgó, Krisztián Márk; Tircsó, Gyula; Szilágyi, Balázs; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Kémiai Intézet
    Ez a munka a PC2PA-ESA gadolínium(III)-ionnal képzett komplexének előállításáról és vizsgálatáról szól. Ezt a komplexet a szakdolgozatomban ismertetett PC2PA-EA ligandum és annak gadolínium(III) komplex vizsgálati eredményei alapján állítottuk elő, hogy az alkalmasabb legyen orvosdiagnosztikai alkalmazásra, mint pH-érzékeny kontrasztanyag. Az új komplexképző szintetizálást leírtuk, illetve a vizsgált fizikokémiai paramétereit összehasonlítottuk a PC2PA-EA anyavegyület és más komplexképzők tulajdonságaival (pl. DOTA és származékai, PC2PA származékok). A kontrasztanyag jelölt pH-érzékenysége alapján továbbra is lenne potenciál orvosdiagnosztikai alkalmazásra, azonban néhány váratlan kísérleti eredmény (anyavegyülethez képest magasabb pKa érték, és alacsony pGd, melyek részletezésére és indoklására is sor kerül) miatt az anyagon további módosítások szükségesek.
  • TételKorlátozottan hozzáférhető
    Folyadékkromatográfiás módszer fejlesztése és validálása genotoxikus szennyező és aminosavmaradvány kimutatására a Zavegapant előállítási útvonalán
    Dudás, Angelika; Zékány, András; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Kémiai Intézet
    A dolgozat egy folyadékkromatográfiás módszer fejlesztésével foglalkozik, amely alkalmas egy genotoxikus szennyező és egy transzaminálási reakcióban felhasznált aminosav mennyiségi meghatározására. A vizsgálatok célja a szintetikus útvonal egyes lépéseiben esetlegesen áthordódó szennyezők kimutatása, melyek ellenőrzése kiemelt jelentőségű a hatóanyag gyártási folyamatának minőségbiztosítása és hatósági elfogadtatása szempontjából.
  • TételKorlátozottan hozzáférhető
    Keményítőtartalmú élelmiszerhulladékok kezelése α-amiláz enzimmel
    Gnandt, Krisztina Edith; Gyémánt, Gyöngyi; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Kémiai Intézet
    A keményítő hidrolízisét az amiláz enzimek végzik, így dolgozatom témájaként néhány keményítőtartalmú élelmiszer (tészta, rizs, burgonya, kenyér) amiláz kezelésének vizsgálatát választottam. Az enzimek, amelyeknek a hatásait vizsgáltam: Bacillus licheniformis α-amiláz, Bacillus subtilis α-amiláz, Aspergillus oryzae α-amilázok, valamint a sertés hasnyálmirigy eredetű α-amiláz. Kísérleteimhez egyszerű, könnyen megvalósítható körülményeket választottam (vizes közeg, szobahőmérséklet), annak megfigyelésre, hogy használható lehet-e ez a módszer a háztartásokban keletkező keményítőtartalmú hulladékok házilagos előkezelésére akár a komposztálás előtt.
  • TételKorlátozottan hozzáférhető
    Gyógyszertechnológiai fejlesztések támogatása folyamatmodellezési módszerekkel
    Kecskeméti, Rebeka; Tamás László Csaba; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Kémiai Intézet
    A diplomamunkám célja a DynoChem program alkalmazási lehetőségeinek bemutatása volt egy kristályosítási folyamat tervezésén és léptéknövelt optimalizálásán keresztül
  • TételKorlátozottan hozzáférhető
    Generikus gyógyszerkészítmény analitikai módszerének validálása
    Kiss , Edina; Prekopcsák-Szarvas, Edit; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Kémiai Intézet
    A dolgozatom egy kioldódási módszer validálását írja le. A validálás során a következő paramétereket vizsgáltam: specifikusság, linearitás, torzítatlanság, pontosság, robusztusság, standard és minta oldatok stabilitása és végezetül a tartomány. A vizsgálatokat 200 mg, 400 mg, 600 mg, és 800 mg hatáserősségű Ibuprofen filmbevonatos tablettán végeztem.
  • TételSzabadon hozzáférhető
    Bisz-izokromán származékok összehasonlító konformációs és kiroptikai vizsgálata
    Fedics, Gergely Miklós; Mándi, Attila; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Kémiai Intézet
    A dolgozat egy szintetikusan előállított bisz-izokromán származék négy sztereoizomerének konformációs és kiroptikai összehasonlító vizsgálatát mutatja be. A molekula egy axiális és négy centrális kiralitáselemet tartalmaz, előállítása oxa-Pictet-Spengler gyűrűzárási reakcióval történt. A fő cél három konformációkereső program – a MacroModel, a CONFLEX és a CREST – módszertani összehasonlítása volt, különös tekintettel a kiroptikai spektrumok számítására való alkalmasságukra. A DFT szinten optimált konformerekből kiindulva ECD- és VCD-spektrumokat számítottunk, melyeket kísérleti adatokkal vetettünk össze. Továbbá karakterisztikus VCD-átmenetek vizsgálatával is foglalkoztunk.
  • TételKorlátozottan hozzáférhető
    Epoxidált napraforgóolajat tartalmazó poliuretánok előállítása és vizsgálata
    Drága, Zsanett; Illyésné dr. Czifrák, Katalin; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Kémiai Intézet
    A szakdolgozatom, természetes napraforgóolaj felhasználásával poliuretán előállítása volt, hogy tanulmányozzam a növényi alapú alapanyagok felhasználási lehetőségeit a poliuretánok szintézisében. A dolgozatom fókuszában a napraforgó olaj, mint megújuló nyersanyag képes-e helyettesíteni a fosszilis alapú poliolokat. A mindennapi életben általában használt poliuretánok előállítása jellemzően a fosszilis alapú forrásokra épül, ami növeli a környezet terhelését. Az ipar egyre jobban kutat olyan lehetőségek után, amelyek fenntarthatóbb alapanyagokból készülnek, ezáltal csökkentsék a környezeti hatásukat. A kísérletek során öt különböző poliuretán mintát állítottam elő. Az elkészített mintáimban, így folyamatosan változtattam az epoxidált olaj és arányosan a hexametilén diizocianát (HDI) mennyiségét, míg a fő polimer a politetrahidrofurán (PTHF) mennyisége változatlan maradt. A kutatásom főként a mechanikai tulajdonságok vizsgálatára terjedt ki, így megvizsgálva az összetevők befolyását az anyag szerkezetére, sűrűségére, térhálósítására és a húzószilárdságára nézve.
  • TételKorlátozottan hozzáférhető
    A ChemCad reaktormodelljeinek jellemzése
    Orosz , Dominik János; Kuki, Ákos; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Kémiai Intézet
    A szakdolgozatomban a ChemCad reaktormodelljeit jellemeztem, gyakorlati példákon keresztül mutattam be a működésüket. A dolgozatom célja, hogy bemutassam, milyen sokféle lehetőséget tud kínálni ez a vegyipari szimulációs szoftver a reaktorok modellezésére. Négy különböző reaktortípust elemeztem részletesebben és hajtottam velük létre szimulációt: a sztöchiometrikus, egyensúlyi, Gibbs és kinetikus reaktorokkal. Minden reaktornál saját szimulációt végeztem el, több lépésben bemutatva a beállításokat és az értelmezett eredményeket. A szakdolgozatom megmutatja, hogy a megfelelő modell kiválasztása rendkívül fontos a pontos és megbízható folyamatleírás érdekében. A ChemCad alkalmazása lehetőséget ad arra, hogy a mérnöki döntések meghozatala alaposabb, biztonságosabb és hatékonyabb legyen. Ez a program elengedhetetlen eszköze a modern vegyipari folyamatok tervezésében, végrehajtásában, illetve optimalizálásában. A szakdolgozatom első felében pedig bemutattam a szoftvert általánosan, hogy miért célszerű a használata milyen szimulációs programokat ismerünk, milyen költségekkel járnak, illetve, hogy milyen felhasználóknak ajánlott a használata.
  • TételKorlátozottan hozzáférhető
    1-(2'-dezoxi-2'-ftálimido-D-glükopiranozil)-4-hetaril-1,2,3-triazolok előállítása
    Horváth, Tamás; Bokor, Éva; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Kémiai Intézet
    A szakdolgozatom célja új N-glükozaminil-1,2,3-triazolok előállítása volt. A per-O-acetilezett 2-dezoxi-2-ftálimido-β-D-glükopiranozil-azidot 2-etinilpiridinnel és 2-etinilkinolinnal Cu(I)-katalizált cikloaddíciós reakcióban reagáltattam, aminek eredményeként 1-(3’,4’,6’-tri-O-acetil-2’-dezoxi-2’-ftálimido-β-D-glükopiranozil)-4-hetaril-1,2,3-triazolokat kaptam. Az O-acetil védőcsoportokat a klasszikus Zemplén-féle módszerrel távolítottam el, majd a keletkezett nem védett vegyületek hidroxilcsoportjait benzoát-észterekké alakítottam. Ezen kívül előállítottam egy α-anomer konfigurációjú glükózamin származékot is, az 1-(3’,4’,6’-tri-O-acetil-2’-dezoxi-2’-ftálimido-α-D-glükopiranozil)-4-(piridin-2-il)-1,2,3-triazolt. A jövőben ezen vegyületek felhasználásával platinafém félszendvics komplexek készíthetők, amelyek bioaktivitással rendelkezhetnek, például rákellenes vagy baktériumellenes hatást mutathatnak.
  • TételKorlátozottan hozzáférhető
    Pd(QS)2 által katalizált NH3BH3 bontás tanulmányozása
    Pócsi-Molnár, Dóra; Papp, Gábor Csaba; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Kémiai Intézet
    A hidrogén hasznosításának egyik kulcskérdése a biztonságos, megfelelő tárolás. A kémiai kötéséken alapuló tárolás az egyik legígéretesebb, mivel ezek hosszútávon is megbízhatóan tudják tárolni a hidrogént. A szakdolgozati témámban is egy ilyen kutatást végeztem el, ahol palládium(II)-komplexet alkalmaztam katalizátorként. Az ammóniaborán vizes közegben történő katalitikus bontását tanulmányoztam 30-60 Celsius-fok között. A reakció során atmoszférikus gázbüretta segítségével követtem a hidrogéngáz fejlődésének a mennyiségét. NMR mérésekkel igazoltam, hogy az ammóniaborán teljes mértékben elbomlott a katalizátor jelenlétében, azaz a reakció 100%-os konverzióval ment végbe. A mért adatokból kiszámoltam a konverziót, majd ezt ábrázoltam az eltelt idő függvényében. Egyeneseket illesztettem, majd ebből meg határoztam az iTOF értékeket, ezután pedig a látszólagos aktiválási energiát. Összeségében arra a következtetésre jutottam, hogy az ammóniaborán kiváló hidrogéntárolónak bizonyul.
A DEENK Digitális Adattárába feltöltött tartalom a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. tv. 33§ -ban meghatározott módon használható fel. A felhasználó a digitális tartalmat képernyőn megjelenítheti. Letölteni, elektronikus adathordozóra vagy papírra másolni, üzletszerűen felhasználni és módosítani tilos.