Hallgatói dolgozatok (Sporttudományi Koordinációs Intézet)
Állandó link (URI) ehhez a gyűjteményhez
A DE Természettudományi és Technológiai Kar Tanácsának 2009. november 25.-i határozata alapján a jövőben elektronikus formában is elhelyezésre kerülnek a szakdolgozatok a Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár által működtetett egyetemi archívumban, a DEAba. A szakdolgozatok az archívumból kizárólag a Debreceni Egyetem IP-címeiről hozzáférhetőek, azokat nem lehet kinyomtatni, és azokból szövegrészeket nem lehet kiemelni.
Böngészés
Hallgatói dolgozatok (Sporttudományi Koordinációs Intézet) Megjelenés dátuma szerinti böngészés
Megjelenítve 1 - 20 (Összesen 44)
Találat egy oldalon
Rendezési lehetőségek
- TételKorlátozottan hozzáférhetőSúlyzós edzések szerepe a küzdősportokbanMagyar, József; Török, Zsolt Antal; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Sporttudományi Koordinációs IntézetSportolóként és versenyzőként mindig is a teljesítményfokozás lehetőségeit kerestem, ezen célból számos edzésmódszerről szereztem tapasztalatot. A külső ellenállásos edzés az, amely leginkább felkeltette érdeklődésemet, hiszen kiemelkedő potenciált láttam bennük. Ebből kifolyólag beépítettem a súlyzóval történő edzésmunkát saját edzéstervembe. Felmerült bennem a kérdés, hogy milyen mértékben szerepelnek ilyen jellegű edzésfolyamatok a többi sportoló életében. Ez motiválta témaválasztásomat és kutatómunkám megkezdését, hogy ezáltal rálátást nyerjek az ország küzdősportolóinak edzésmunkájára. Kutatásomban megkíséreltem felmérni, hogy milyen mértékeben szerepel súlyzós edzésmunka a küzdősportolók életében. Ezt elsőkörben kérdőíves módszer alkalmazásával tettem meg, valamint a kitöltőkkel folytatott eszmecseréből származó információkat is felhasználtam vizsgálatom eredményeinek összegzéséhez. A rezisztenciaedzés mellett több edzésmódszerre is kitértem a felmérés folyamán, ezek közül a crossfit edzésmunkára fektettem nagyobb hangsúlyt. Mindvégig nagy mértékben támaszkodtam a vizsgálatban részt vett sportolók véleményére, nézőpontjára, ezeknek a kifejtésére több alkalommal is teret adtam kutatásom során. Ezen felül szakmai ismereteimet és az évek során szerzett tapasztalataimat is beépítettem kutatásom lebonyolításához. Kutatásom eredményeként ismereteket szereztem, a Kyokushin karate sportolói és más küzdősportot űzők edzésmunkájáról, melyben azt tapasztaltam, hogy nagy mértékben van jelen a rezisztenciaedzés a sportolók munkájában. Az alkalmazott módszerek célkitűzései egyéntől függően változhatnak, de az eredmények rávilágítottak arra, hogy a megfelelőn kiválasztott súlyzós edzésmunka nagyban hozzájárulhat egy küzdősportolók fejlődéséhez. Ebben kimagasló szerep hárul az edzőkre, szakemberekre, kiknek munkáját reményeim szerint ezen kutatás is segíteni, támogatni fogja a jövőben.
- TételKorlátozottan hozzáférhetőA felnőtt lakosság sportolási szokásainak vizsgálata hátrányos helyzetű településekenLukács, Ákos; Lenténé Puskás, Andrea; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Sporttudományi Koordinációs IntézetNapjainkban egyre inkább felértékelődnek azon preventív jellegű szabadidős tevékenységek, amelyek hozzájárulnak az egészséges életmódhoz (Kinczel és mtsai., 2021). A szabadidő eltöltésében fontos és egészség meghatározó tevékenységként jelennek meg a mindennapi életben a különböző fitnesz-wellness és outdoor irányzatok (Müller és mtsai.,2019; Molnár, 2019). Korábbi kutatások rámutattak arra, hogy az életkor előrehaladtával a fiatal felnőttek (18-25) és a középkorú felnőtt (26-60) lakosság jelentős része inaktív életet él, éppen ezért egyre fontosabbá válik az egészségtudatosan élők számának növelése, melyhez hozzátartozik a rendszeres fizikai aktivitás mindennapi életbe történő beépítése is (Boda és mtsai., 2015; Juhász és mtsai., 2015). Kutatásom célcsoportjának a hátrányos helyzetű településen élő fiatal és középkorú felnőtt korosztályt választottam, mivel már rendelkeznek ismeretekkel az egészséges életmóddal és a fizikai aktivitás szerepével kapcsolatosan. A kérdőíves vizsgálatban résztvevő 6 hátrányos helyzetű településen élő felnőtt lakosságnál arra voltam kíváncsi, hogy van-e összefüggés a munkavégzés típusa és a sportolási gyakoriság között, a hátrányos helyzetű településeken élők milyen típusú sportágakat részesítenek előnyben, van-e különbség a sportolási gyakoriság tekintetében a nemek között, valamint, hogy az életkor előrehaladtával változik-e a sportolásra fordított idő.
- TételKorlátozottan hozzáférhetőKözépiskolások fizikai aktivitásában bekövetkező változások vizsgálata az új típusú koronavírus (COVID-19) járvány hatásáraMagassy, Máté; Lenténé Puskás, Andrea; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Sporttudományi Koordinációs IntézetA vizsgálat célja, indoklása: 2020-ban a pandémia jelentős mértékben változtatta meg az emberek mindennapjait világszerte. A koronavírus (COVID-19) járvány befolyásolta többek között az ülő testtartásban, az alvásban, valamint a képernyő előtt töltött idő mennyiségét, illetve a fizikai aktivitást. Vizsgálatunkban a távoktatások időszakának hatását kívántuk felmérni győri és debreceni középiskolások körében. Vizsgálati anyag és módszer: Az önbevallásos kérdőíves kutatásban 9-11. évfolyamos tanulók (N=120 fő) fizikai aktivitásának változását vizsgáltuk. Az online kérdőívek kitöltése a Google Űrlap program, a – 2022. február 15. és 2022. április 3. között – beérkezett eredmények kiértékelése Microsoft Excel felhasználásával valósult meg. Eredmények: A megkérdezett tanulók közel kétharmadának változott – 45%-nak romlott – az online oktatások idején a testi egészségének állapota. A 2021/22-es tanévkezdés óta eltelt időszakban kevesebb tanuló volt fizikailag inaktív, mint a távoktatások periódusában. A diákok több, mint fele jobbnak ítélte a járvány előtti lelki egészségét a távoktatások idején tapasztalthoz képest. A távolléti oktatás időszakában a gimnazisták inkább egyedül sportoltak, de a csapatsportágakat űzők száma sem szűnt meg. A középiskolások több szabadidőről számoltak be a digitális oktatások idején a COVID-19 előtti időszakhoz viszonyítva. A kijárási korlátozás, a bezárt sportlétesítmények és a motiváció hiánya miatt változott leginkább a válaszadók fizikai aktivitása. Következtetések: A világjárvány hatására a tanulók többségének megváltozott a testi-lelki egészsége, illetve átalakultak fizikai aktivitási szokásai. A digitális tanítás idejét követő személyes oktatás időszakában nőtt a fizikailag aktív középiskolások száma. A jelenség részletes tanulmányozása érdekében javasolt a magyar gyerekeket és serdülőket a COVID-19 járvány hullámaiban alkalmazott, reprezentatív kérdőíves kutatással és hozzá kapcsolódó accelerometeres felméréssel vizsgálni.
- TételKorlátozottan hozzáférhetőA JUTALMAZÁS ÉS BÜNTETÉS MINT NEVELÉSI MÓDSZER VIZSGÁLATA EDZŐKNÉL ÉS TESTNEVELŐKNÉLHegedűs, Györk Zoltán; Bíró, Melinda; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Sporttudományi Koordinációs IntézetA jutalmazás és büntetés egy pedagógiai módszer melyre a kutatók már számos vizsgálatot végeztek. Leendő testnevelőtanárként és labdarúgó edzőként kíváncsi voltam arra, hogy a labdarúgásban a jutalmazás és büntetés módszerét milyen mértékben alkalmazzák a sportszakemberek, valamint milyen hatással vannak ezek a pedagógiai módszerek az utánpótlás sportolók teljesítményére. Vizsgálatomban két módszert alkalmaztam a kutatási hipotéziseim igazolására. Az egyik módszer a kikérdezés módszere, ahol összesen 93 testnevelőt és edzőt kérdeztem meg az általuk használt pedagógiai módszerekről. A másik módszer pedig egy általam készített teszt volt, amit az U13/14-es csapatomból 28 játékos hajtott végre. A játékosok háromszor hajtották végre a feladatot. Minden mérés alkalmával rögzítve volt a teljesítés ideje és a szerzett gólok száma. A kérdőíves vizsgálat eredményei azt mutatták, hogy a vizsgálati alanyok leginkább a jutalmazás módszerét alkalmazzák. Választ kaptam arra is, hogy ami a legjobban befolyásolja a nevelési módszer kiválasztását az a tanuló/sportoló személyisége, és az edző testnevelő személyisége. Harmadik legmeghatározóbb befolyásoló tényező az edző-sportoló vagy tanár-diák kapcsolat. Meglepett, hogy az életkor nem bizonyult meghatározó tényezőnek. A teszt felmérésekor azt az eredményt kaptam, hogy a jutalmazás jobban motiválta a játékosokat, mint a büntetés. Nagyon érdekes volt megtapasztalni, hogy mennyit jelent a játékosok számára az, ha a vizsgált pedagógiai módszerek közül alkalmazzuk az egyiket.
- TételKorlátozottan hozzáférhetőSPORTOLÓK PSZICHÉS EREDETŰ STRESSZÉNEK MONITOROZÁSA INVAZIV ÉS NON-INVAZIV MÓDSZEREKKELMakra, Gabriella; Balogh, László; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Sporttudományi Koordinációs IntézetBevezetés: A teljesítőképesség minősége mind a hétköznapokban, mind pedig a versenyhezetekben igen fontos. A sporttudomány területén (is) az emberről komplexen, mint bio-pszicho-szociális egységről kell gondolkodjunk. Előző kutatásainkban már igazoltunk, hogy a fizikai aktivitás és a kognitív képességek között inverz kapcsolat van (Makra és Balogh, 2018). Ezen a szálon haladunk tovább a módszerek és a műszerek bővítésével, mely komplexitása innovatívan hat a sporttudományi kutatásokra. Az EKG HR és a vér kortizol szintjének változása mellett, a gasztrointesztinális traktusok mozgásai is összefüggésben állnak az adott személy stresszkezelésével (Fukunaga és mtsai., 2000)(Vianna és Tranel, 2006), melyeknek igen nagy szerepe van a teljesítőképesség minőségének meghatározásában. Számos preklinikai kísérlet történt, melyek alapul szolgálnak vizsgálatunkhoz (Szűcs és mtsai., 2018). Módszer: n= 13, sportolók, férfi=11, nő=2, átlag életkor 22+/-1,031 év. A protokollunk 115 perces volt, melyben négy szakaszt (nyugalmi, stressz, latencia 1, latencia 2) különböztetünk meg. Stresszmérésre két módszert használunk. Az egyik a vérből mért kortizol szint (ELISA), a másik pedig az MDE Heidelberg Stressz Holtere (EGG), mely innovatív mérőeszközként számos paraméter egyidejű vizsgálatára képes (Vékonybél, Vastagbél, Gyomor, EKG HR). Stresszorként a VTS DT csomagját alkalmaztuk. Eredmény: Az EGG komplex eredményei alapján azt állapíthatjuk meg, hogy a Vékonybél, Vastagbél, Gyomor motilitás, melyet a Power Spektrum (PS) Fold Change (FC) számítás alapján értékeltünk, együtt növekedett a stressz hatására, majd a latencia időben együtt csökkent. Mindemellett a kortizol szint változásának aránya megmutatta, hogy a résztvevők jelentős többsége eustresszként adaptálta a stresszort, így az értéke lineárisan csökkent. Következtetések: A jövőre vonatkozó célkitűzésünk, hogy magasabb elemszámmal szignifikáns értékeket kapjunk és bővítsük a mért paraméterek számát, hiszen ezen új mérési eszközök és jó összehangolt, közös alkalmazásuk segítségével komplexebb eredményeket kaphatunk, melyek nemcsak a sportolók körében fontosak, hanem átültethetőek másik tudományágba (például orvostudomány), így a prevenció, rehabilitáció és teljesítménynövelés elsősegítése érdekében még hatékonyabb módszerekkel szolgálhatunk.
- TételKorlátozottan hozzáférhetőA technikai segédeszközök megjelenése a labdarúgásban és azok hatékonyságának vizsgálataVilmányi, Simon; Czóbelné Mester, Kata; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Sporttudományi Koordinációs IntézetKorunk labdarúgása igen felgyorsult az utóbbi évtizedekben. Azonban nem csak a játékosok, hanem a játékvezetők is emberek, akik hibázhatnak a játéktéren. Akár egy rosszul meghozott döntés is komoly kihatással lehet egy mérkőzés kimenetelére. Szükségessé vált tehát, hogy a játékvezetők külső segítséget kapjanak azon technikai eszközök által, ami rendelkezésre áll. Kutatásomban ezen eszközök használatát vizsgálom a labdarúgásban.
- TételKorlátozottan hozzáférhetőModern teljesítménydiagnosztikai lehetőségek a sportbanKovács, Miklós; Pucsok, József Márton; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Sporttudományi Koordinációs IntézetDolgozatomban a sportdiagnosztikai eljárásoknak egy újszerű megközelítését vizsgáltuk. A labdajátékokban rendkívül fontos szerepet játszó mikro-mozgásokat vizsgáltuk az állóképesség és testsúly korrelációjában, illetve emellett a vizsgálati alanyokként funkcionáló utánpótlás korú labdarúgók és kézilabdázók eredményeit is összehasonlítottuk. Eredményeinkből kiolvasható, hogy a Speed Court sporteszközön végzett tesztrendszerek remek iránymutatást adhatnak sportági szakembereknek az adott sportágakban.
- TételKorlátozottan hozzáférhetőA rendszeres testmozgás epigenetikai hatásaiRudy, Róbert; Papp, Gábor; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Sporttudományi Koordinációs IntézetAbsztrakt A vizsgálat célja, indoklása: A rendszeres testmozgás jelentős hatással van a szervezet működésére, azonban ezek a hatások nagyban függnek az adott sporttevékenység intenzitásától és időtartamától. Az időskorban végzett rendszeres testmozgás által kiváltott génexpressziós, illetve epigenetikai változások pontos mechanizmusával kapcsolatban csak igen kevés információ áll rendelkezésre. Kutatásunk célja ezért a génexpresszió regulációjában fontos szerepet játszó miRNS-ek expressziójának vizsgálata volt 6 hetes edzésprogramot követően 60 év feletti személyek körében. Vizsgálati anyag és módszer: Tizenhat, hatvan év feletti nőt (átl. életkor: 67,14±4,31 év; átl. BMI: 29,74±4,83 kg/m2) vontunk be a vizsgálatunkba, akik 6 héten át heti kétszer 60 percen keresztül funkcionális edzésprogramban vettek részt. A fizikai állapotukban bekövetkező változások nyomon követésére testösszetétel és kéz-szorítóerő vizsgálatok, illetve SPPB teszt szolgált. Az epigenetikai vizsgálatok során az egyes mikroRNS-ek expressziójának meghatározása perifériás vérből, Illumina újgenerációs szekvenálással történt. A sportolás hatására szignifikáns változást mutató miRNS-ek kísérletesen validált target génjeinek azonosítására a saját munkám során miRTarBase adatbázist használtam, majd a kapott miRNS-target gén interakciókat a Cytoscape szoftver segítségével vizualizáltam. A miRNS-ek célgénjeinek gén ontológiai (GO) analízisét a Cytoscape szoftver ClueGo bővítményével végeztem el. Eredmények: Az erőnléti és fittségi állapotvizsgálatok alapján a mozgásprogram hatékonynak bizonyult. A génexpressziós adatfeldolgozás alapján 23 miRNS expressziója mutatott szignifikáns változást a 6-hetes mozgásprogram hatására. Ezek közül 13 esetében az expresszió mértékének fokozódását, míg 10 esetében annak csökkenését figyeltük meg. A változást mutató miRNS-ek kísérletesen validált target génjeinek azonosítását követően a miR-30e, miR-25, miR-197, miR-let-7d és miR483 esetén voltak kimutathatóak olyan igazolt géninterakciók, melyek elemzésével pontosabb képet kaphattunk a rendszeresen végzett testmozgás előnyös élettani hatásai mögött álló molekuláris mechanizmusokról. Következtetések: A kutatásunk során nyert eredményeink rávilágítanak arra, hogy a rendszeres testmozgás időskorban megváltoztatja a miRNS-ek expressziós profilját, mely változások védőhatást gyakorolhatnak az időskorban gyakori daganatokkal, kardiovaszkuláris betegségekkel és gyulladásos folyamatokkal szemben. Kulcsszavak: időskor, rendszeres testmozgás, epigenetika, mikroRNS
- TételKorlátozottan hozzáférhetőTánctanítás lehetősége a mindennapos testnevelésbenÓcs , Adrienn; Barna, Lilla; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Sporttudományi Koordinációs IntézetA zenés-táncos mozgásformák megjelenése a testnevelés órákon, mint önálló tananyag, új lehetőségeket biztosítana a mindennapos testnevelésben. A tánc segíti a diákok önbizalmának és énképének fejlődését, illetve stresszoldó hatása is ismert, mindezek mellett fejleszti a kondicionális és koordinációs képességeket. A szakdolgozatomban azt vizsgáltam, hogy a magyar testnevelő tanárok körében, valamint a magyar közoktatásban mennyire népszerű tananyag a tánc a testnevelés órákon. Milyen gyakran tartanak ilyen jellegű foglalkozásokat, ha tartanak egyáltalán. Ha nem tartanak, akkor ezek indokait is fel szerettem volna mérni, valamint a pedagógusok tapasztalataiból levonni a konklúziót, amely egyértelműen igazolta, hogy a tánc pozitív hatást gyakorol a diákokra, kedvelik és igénylik is a tanulók az ilyen foglalkozásokat.
- TételKorlátozottan hozzáférhetőAz egészséges életmódot meghatározó táplálkozási tényezőkNagy , Levente; Hidvégi, Péter; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Sporttudományi Koordinációs IntézetA vizsgálat célja, indoklása: Felmérni a Debreceni Hunyadi János Általános Iskola felső tagozatos 6-7 és 8-dik osztályos tanulóinak táplálkozási szokásaiban meglévő különbségeket. Vizsgálati anyag és módszer: Kérdőíves kvantitatív eljárási módszert alkalmaztam, amely egy önbevallásos Google Űrlap alapú kérdőív volt, amelyet a vizsgálatra önként jelentkezett gyermekekkel töltettem ki. A vizsgálat 2022. október-november között zajlott. A kiküldött közel 100 kérdőívből, mindösszesen 37 került kitöltésre. Eredmények: A kutatásom eredményei alapján család meghatározó szerepet tölt be a gyermek étkezési szokásaival kapcsolatban. Valamint arra az eredményre jutottam, hogy a sportoló fiatalok egészségesebben és tudatosabban táplálkoznak, mint a nem sportoló társaik. Következtetések: A mai felgyorsult, rohanó világban világosan látszik, hogy a gyermekeknek megváltoztak a táplálkozási szokásai. Ugyan a versenysportoló gyerekek magatartása egészségtudatosabb, mint az átlag, ennek fontosságát minden gyermek számára szükséges hangsúlyozni.
- TételKorlátozottan hozzáférhetőSportoló egyetemisták koffeinfogyasztási szokásaiPupcsik , Attila; Papp, Gábor; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Sporttudományi Koordinációs IntézetJelen kutatásban a sportoló hallgatók koffeinfogyasztási szokásait vizsgáltam primer, kvantitatív módszeren belül kérdőíves felméréssel, melyet szekunder kutatással alapoztam meg. 173 kitöltés érkezett a kérdőívre, melyből 145 kitöltés volt értékelhető. Az adatokat Microsoft Excel segítségével értékeltem ki. Átfogó képet kaptunk a hallgatók becsült egészségi állapotáról, koffeinfogyasztási és sportolási szokásairól és attitűdjeiről. Megtudtuk, hogy a sporttevékenység előtti koffeinfogyasztók csupán 3%-a viszi be a minimum 3 mg/ttkg-ot, ami arra enged következtetni, hogy a maradék 97% csupán a placebó hatását tapasztalhatják, nem pedig a koffein teljesítménynövelő hatását. Jelen kvantitatív kutatás eredményei egy jó táptalajt adnak egy következő kvalitatív felmérésnek, mely részletesebben és pontosabb adatokat adhat a koffein teljesítménynövelő hatásáról.
- TételKorlátozottan hozzáférhetőDebreceni Egyetemen tanuló speciális igényekkel élő hallgatók testnevelési és sportolási szokásainak és igényeinek felméréseSzilágyi, Flóra; Lenténé Puskás, Andrea; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Sporttudományi Koordinációs IntézetA diploma megszerzéséhez kötelező testnevelési féléveket teljesíteni. Mint ahogy az élet minden területén, úgy az egyetemeken is találkozhatunk speciális igényű hallgatókkal, akik akadályokba ütközhetnek a tárgy teljesítése során. A szakdolgozatom célja, hogy feltárjam a speciális igényű hallgatók testnevelési és sportolási szokásait és igényeit. A kutatás során a fő adatgyűjtési módszerem az online kérdőív volt. A résztvevők között voltak látássérült, halássérült, mozgásban korlátozott, kommunikációban korlátozott, autizmus spektrum zavarban, pszichés betegségekben, egyéb- krónikus (chron, epilepszia, glutén-érzékenység) betegségben szenvedő, és halmozottan hátrányos helyzetű hallgatók is. Az eredmények szerint a speciális igényű hallgatók többsége fontosnak tartja a testmozgást és a sportolást, azonban az egyetemi sportolási lehetőségek számukra korlátozottak, és az intézmények nem mindig tudnak megfelelő támogatást nyújtani a testneveléshez és sportoláshoz.
- TételKorlátozottan hozzáférhetőVallás és sportVadász, Péter; Bíró, Melinda; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Sporttudományi Koordinációs IntézetA testmozgás és a spiritualitás egyidős az emberiséggel. Mindkettő az ember javát szolgálja és általuk lehetőségünk van önmagunk egy jobb verziójának kiteljesítésére. Napja-inkban kevés szó esik ezen témák metszetéről, hiszen sokan éles szakadékot látnak a két terület között. Mai világunkban, úgy gondolom, érdemes figyelmet szentelni olyan területek kapcsolatára, amelyekből testi-lelki jóllét szempontjából profitálhatnak az emberek. Kutatásom céljául a test és lélek kapcsolatának, valamint a sport és a spiritualitás ösz-szefüggésének a vizsgálatát tűztem ki. Ezen felül a tárgyalt területekhez fűződő attitűdről, megítélésről is szerettem volna több információt szerezni. A kutatást releváns hazai és kül-földi szakirodalmak felhasználásával igyekeztem minél laposabbá tenni. Hogy minél széle-sebb rálátást nyerjek a témára és a vizsgált minta attitűdjére is, az írásos kikérdezés módsze-rét választottam, amelyet két (Goggle) kérdőív segítségével hajtottam végre. A kérdőívek egyikét angol nyelvre is lefordítottam, hogy külföldi egyházi személyekhez is eljuttassam. Úgy véltem, ezzel a módszerrel tudok minél több adatot szerezni minél több embertől. A vizsgálatban sportolók és exsportolók (n=54), illetve egyházi személyek (n=12) vettek részt. A sportolók számára készített kérdőívet közösségi oldalamon osztottam meg többször, míg az egyházi személyeket online felületen kerestem a számukra készített kérdőívvel kapcso-latban. A kapott eredményeim azt mutatják, hogy a sportolók nagyobb jelentőséget tulajdoní-tanak a spiritualitásnak és azonosulni tudnak a spiritualitásból származó értékrenddel. Ezen felül többségében pozitívnak látják a keresztény egyház attitűdjét a sportra és testmozgásra vonatkozóan, továbbá úgy látják, hogy az egyházi személyeknek is szükséges lehet a sport, amelyből a spirituális éltre nézve is hasznuk származhat. Eredményeimből azt következtet-tem, egyházi személyek egyet értenek a bibliai testkultúrális ajánlásokkal és jelentős időt fordítanak testmozgásra. Mindezek mellett, úgy vélik a sport béli értékrend összeegyeztet-hető a keresztény értékrenddel és a spiritualitásból fakadó lelki harmónia is teljesítmény fokozó hatású lehet.
- TételKorlátozottan hozzáférhetőEdző és serdülőkorú sportolók közötti kapcsolat vizsgálata a torna sportágbanSzabó, Elizabet; Lenténé Puskás, Andrea; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Sporttudományi Koordinációs IntézetA testmozgás minden életszakaszban nagyon fontos, hiszen rengeteg jótékony hatása van. Emiatt úgy gondolom, hogy a mozgást már gyermekkorban meg kell szerettetni, hogy hosszútávon megmaradjon ez a szeretet. Ehhez nagy mértékben hozzájárulnak a testnevelő tanárok és az edzők, tőlük is függhet, hogy választ-e vagy milyen sportágat választ egy tanuló. Serdülőkorban már a tanulók több önálló döntést hoznak, így van ez a sportágválasztásnál is, azt kutatom szakdolgozatomban, hogy mi alapján választotta a megkérdezett a torna sportágat. Az edzőknek nagy szerepe van abban, hogy a sportolója hogyan érzi magát az edzéseken, mennyire motivált, így a szakdolgozatomban az edző és sportolója kapcsolatára vonatkozó véleményeket kutatom, hipotéziseimet ezen témával kapcsolatban fogalmaztam meg. Kutatásom célcsoportja serdülőkorú tornászok voltak, akik amatőr versenysportolók, területi, megyei vagy országos versenyeken vesznek részt. Kérdőíves kutatást végeztem a tornászok között, a kérdőívet a Google Forms rendszer segítségével készítettem el és online formában továbbítottam a tornászoknak és edzőiknek. Mivel a válaszadók többsége fiatalkorú, ezért készítettem egy szülői/gondviselői beleegyező nyilatkozatot, amelyet, ha volt lehetőségem akkor személyesen, a távolabbi városokban élő sportolóknak pedig online küldtem el. A kérdőív feldolgozására Microsoft Excelt és Tableau rendszert használtam. 49 fő töltötte ki a kérdőívet. A kutatásom eredményei rávilágítottak arra, hogy serdülőkorban a sportágválasztásban már nem befolyásolja senki a tanulókat. A vizsgált adatok alapján kiderült, hatással van a sportolóra az edzője több szempontból is, emiatt elengedhetetlen a jó kapcsolat tornász és edzője között. A válaszok azt mutatták, hogy az edző személyisége nagyon fontos a tornász sportágához való motivációjához, ez befolyásolja legjobban a versenyekhez, edzésekhez való hozzáállását. A kitöltők véleménye szerint az autokratikus stílusú vezetővel tudnak leginkább azonosulni.
- TételKorlátozottan hozzáférhetőJellemző tendenciák a 2023-as férfi kézilabda-világbajnokság mérkőzéseinek védekezési rendszerében és ennek hatékonyságaDeme, Fanni; Bíró, Imre; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Sporttudományi Koordinációs IntézetA kézilabda egy olyan sportág, amely világszerte népszerű. Az évek alatt számos változáson ment keresztül, mind dinamikájában, mind gyorsaságában. Kutatásomban a 2023-as férfi kézilabda-világbajnokság első négy helyezett csapatának a védekezését elemeztem, annak érdekében, hogy megtudjam, mely tendenciák jellemzik leginkább a magas színvonalú mérkőzéseken a védekezést. A dolgozatomban utólagos mérkőzéselemzést hajtottam végre. A kérdések melyekre kerestem a választ, hogy kialakul-e 10-nél több passzív helyzet egy mérkőzés adott csapatának. A nyitott védekezés hatékonyabb-e a belső három poszt ellen (átlövők, irányító), mint a szélsők és beálló posztját együttvéve. Továbbá a felállt támadás és a gyors lerohanás elleni védelem hatékonyságát is összehasonlítottam. Illetve a felállt fal elleni rendezett védekezés sikerességét is elemeztem. Az adatokat saját készítésű táblázatba rögzítettem, az eredményekből diagramokat állítottam össze, melyek választ adtak a kérdéseimre. Megállapítottam, hogy az ütközésekre nem fektetnek nagy hangsúlyt, a nyitott védekezések hatékonyabbak a belső posztok ellen, a felállt támadás elleni védekezés aránya nagyobb, mint a gyors lerohanások aránya, valamint a felállt támadások elleni rendezett védekezések eredményessége eléri a 60%-ot.
- TételKorlátozottan hozzáférhetőJellemző tendenciák a 2023-as férfi kézilabda- világbajnokság támadó játékának felépítésében, szervezésébenDeme, Barbara; Bíró, Imre; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Sporttudományi Koordinációs IntézetA kézilabda jelentősen megváltozott a mai világban, a játék tempója felgyorsult és eseménydúsabb lett. Szakdolgozatomban a 2023-as férfi kézilabda-világbajnokságot vettem alapul, azon belül is az első négy helyezett csapat mérkőzéseit tekintettem meg. A mérkőzések folyamán a támadásokra helyeztem a hangsúlyt, hogy képet kapjak az élvonalbeli csapatok támadó játékának változatosságáról és eredményességéről. A vizsgálat során a mérkőzéseket utólagosan tekintettem meg, ahol több mindent figyelembe vettem. Elsősorban, hogy hogyan oszlik el a gólok száma, illetve, hogy belső 3 poszton szereznek-e több gólt vagy a mezőnyjátékosok másik csoportja. A lövések hatékonyságára is kitértem dolgozatomban. Másodszor, hogy egy mérkőzésen ki tudnak-e harcolni 5 büntetőt és ezt milyen eredményességgel értékesítik. Továbbá, hogy a lerohanásokat, milyen számban tudják hasznosítani, és utolsó sorban, hogy az átlövők helytartásból vagy helycseréből hatékonyabbak. Megállapítottam, hogy belső posztokról általánosságban több gól születik, mint jobb szélen, bal szélen és irányítóban. Büntető lövések eredményessége nem minden esetben éri el a 90%-ot. A gyors lerohanások többségét hatékonyan kihasználják a csapatok, valamint helytartásos támadásból az átlövők eredményesebbek, mint helycseréből.
- TételKorlátozottan hozzáférhetőA FÉRFI KÉZILABDA-EURÓPA-BAJNOKSÁG TÁMADÓ TECHNIKAI ELEMEINEK VÁLTOZÁSA 2016-TÓL NAPJAINKIGLosonczi, Gergő; Bíró, Imre; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Sporttudományi Koordinációs IntézetA kézilabdázás, mint sport méltán napjaink meghatározó, népszerű és megkerülhetetlen csapatjátékává vált, nem csupán hazánkban, mindinkább nemzetközi szinten. Kutatásom során a 2016-tól 2022-ig lezajlott Férfi kézilabda-Európa-bajnokság elődöntőit és döntőit elemeztem, tehát kiemelt figyelmet fordítottam az időszerűen legjobb formában lévő válogatottak támadásban nyújtott teljesítményére, amely alapján következtetni tudtam arra, hogy adott esetben mely támadásformák bizonyultak eredményesebbnek, milyen kapura lövési formák bizonyultak a legbiztosabbnak és milyen különbségek vezettek az összecsapások végeredményeinek kialakulásához. A mérkőzések vizsgálatát utólagosan végeztem felvételről, melyek során számszerűsítettem a: 1. kapura lövési módok: a. fajtáját b. előfordulásuk gyakoriságát c. sikerességét/sikertelenségét 2. az akciók taktikai elemeinek a. előfordulásának gyakoriságát, b. sikerességét/sikertelenségét
- TételKorlátozottan hozzáférhetőTeljesítménymérés a felkészülési időszakban labdarúgó utánpótlás korosztálybanPál, Izabella; Bíró, Eszter; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Sporttudományi Koordinációs IntézetA kutatásom célja volt, felmérni a labdarúgás uténpótlás korosztályban (U12) a motoros képességek fejlődésének lehetőségeit: az agilitás, a gyorsaság, az állóképesség és az erő-állóképesség tekintetében. Különböző pályateszteteket hajtottunk végre, amelyeket utána statisztikai próbáknak vetettünk alá. Eredményeink alátámasztják a korábbi kutatások megállapításait.
- TételKorlátozottan hozzáférhetőKözépiskolás korúak táplálkozási szokásainak és hátterének vizsgálataKárai, Brigitta; Hidvégi, Péter; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Sporttudományi Koordinációs IntézetA helytelen táplálkozási szokásoknak komoly szerepük van egyes betegségek kialakulásában, ilyen például a cukorbetegség, szív-és érrendszeri megbetegedések, daganatos betegségek és a magas vérnyomás. A gyermekkorban kialakult táplálkozási szokások hatással vannak az egyén későbbi egészségi állapotára, így fontos a gyermekeket megfelelő táplálkozásra és egészséges életmódra nevelni. A vizsgálat célja, hogy a Berettyóújfalui Szakképzési Centrum Karacs Ferenc Gimnázium, Technikum és Szakképző Iskola tanulóinak táplálkozási szokásainak háttértényezőire megkeressem a választ, figyelmet fordítva többek között a kortárs hatásokra, a család szerepére és a közösségi média hatásaira. A Google Űrlap alapú kérdőív 72 önként jelentkező diák töltötte ki. A vizsgálat 2023. márciusában zajlott. A kapott eredmények alapján elmondható, hogy a középiskolás korúak táplálkozási szokásait a család jobban befolyásolja, mint a kortársak. A válaszadókról elmondható, hogy ritkán járnak gyorsétterembe és olyankor nagyjából fele-fele arányban a családdal vagy barátokkal. A megkérdezettek több, mint fele hetente többször is fogyaszt zöldséget vagy gyümölcsöt, de többségük nem az iskolában. Úgy vélik a tanulók, hogy a táplálkozási szokásokkal és egészséges életmóddal kapcsolatos kérdéseikre a legmegbízhatóbb választ a orvosoktól/védőnőktől kaphatják, de sokan a szülőiknek, néhányan pedig a barátaiknak vagy az internetnek hisznek. Az iskolai szűréseken aligha marad idő a táplálkozási szokásokkal kapcsolatos kérdésekre vagy beszélgetéseke, így iskolai egészségnapok vagy osztályfőnöki órák keretein belül lehetne figyelmet fordítani erre a témára.
- TételKorlátozottan hozzáférhetőSPORTOLÁSI LEHETŐSÉGEK ÉS SZOKÁSOK ÖSSZEHASONLÍTÓ VIZSGÁLATA HÁTRÁNYOS HELYZETŰ TELEPÜLÉSEN ÉS NAGYVÁROSBAN ÉLŐ ÁLTALÁNOS ISKOLÁS FIATALOK KÖRÉBENHorváth, Balázs; Lenténé Puskás, Andrea; DE--Természettudományi és Technológiai Kar--Sporttudományi Koordinációs IntézetAz egészségmegőrzés és egészséges életmód szerepe napjainkban minden korosztály számára fontos, meghatározó szerepet tölt be az életeben. A sportolási lehetőségek sokszínűsége miatt a sportolási szokások is eltérnek, akár a korcsoportot vagy településtípust vizsgálva. Gyerekkorom óta sportolok, ezáltal számomra nagyon fontos az egészség, egészségtudat. Jelenleg is egy hátrányos helyzetű településen élek, így magam tapasztaltam, hogy mennyire is nehéz ezen településtípuson egészséget megőrző tevékenységet végezni. A dolgozatomban azt vizsgáltam, hogy a hátrányos helyzetű településen élő fiatalok milyen gyakran sportolnak, milyen sportot űznek szívesen, illetve, hogy a végzett sporttevékenységet iskolai vagy iskolán kívüli keretek kötött végzik-e, a nagyvárossal összehasonlítva. Összehasonlítottam a két általam választott általános iskola tanulóinak lehetőségeit a sportolásra. Kérdéseim megválaszolása érdekében online kérdőíves vizsgálatot végeztem, melyet a Mátészalkai Széchenyi István Katolikus Német Nemzetiségi, Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Óvodában és a Nyírmeggyesi Arany János Általános Iskolában egy-egy hetedikes osztály töltött ki. A kérdőívet 55 tanuló töltötte ki. Mindkét iskolából egy-egy hetedikes osztályt kértem meg arra, hogy a válaszaik megadásával segítsék a szakdolgozatom elkészítését. A kutatásom eredményei rávilágítottak arra, hogy bár a hátrányos helyzetű településen kevesebb a sportinfrastruktúra, ez nem befolyásolja a sportolási hajlandóságot. Vizsgálatom eredményei azt igazolták, a sportoló fiatalok között nagyobb arányban vannak azok, akiknek a szülei rendszeresen sportolnak, vagy korábbi sportolói múlttal rendelkeznek. Továbbá megállapítható, hogy a hátrányos helyzetű településen nagyobb arányban választják az iskolai keretek között megszervezett sporttevékenységet.
- «
- 1 (current)
- 2
- 3
- »